Pozew o rozwód


Proces rozwodowy

Rozwód jest trudnym i bolesnym doświadczeniem często dla obu stron procesu. Proces rozwodowy to często długi i żmudny proces, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do niego przy udziale profesjonalnego pełnomocnika.

Decydując się na złożenie pozwu rozwodowego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Pomoże on skonstruować pozew o rozwód czy też odpowiedź na taki pozew oraz pisma procesowe w dalszym toku sprawy.

rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie jest najprostszym rozwiązaniem. W takim postępowaniu sąd zbada wygaśnięcie więzi ekonomicznej, gospodarczej oraz uczuciowej. Nie będzie zadawał trudnych oraz intymnych pytań. Biorąc pod uwagę różną sytuacje życiową małżonków, nie zawsze jest to na najlepsze rozwiązanie.

rozwód z orzekaniem o winie jednego z małżonków

Jeśli jeden z małżonków wyłącznie przyczynił się do rozpadu pożycia małżeńskiego np. poprzez zdradę, uzależnienie czy przemoc fizyczną bądź psychiczną, warto powalczyć o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków.

Taki proces jest długi i trudny, a także wymaga przedstawienia szeregu dowodów potwierdzających twierdzenia stron.

Dowodem mogą być nie tylko dokumenty, SMS-y czy e-maile, ale też należy powołać świadków, którzy maja wiedzę o pożyciu małżonków. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc psychologa czy detektywa.

rozwód z orzekaniem o winie obojga stron

Gdy obie strony przyczyniły się do rozpadu małżeństwa, wówczas sąd orzeknie rozwód z winy obojga stron. W tym miejscu wspomnieć należy, iż sąd nie miarkuje winy stron.

Prawidłowe przygotowanie się do procesu rozwodowego, a także skonstruowanie pozwu i dalszych pism procesowych oraz zebranie istotnych dowodów będzie miało wpływ na wynik procesu.

JAkie są koszty rozwodu?

Przede wszystkim należy uiścić opłatę 600 PLN. Jest to opłata sądowa, aby sąd zajął się naszą sprawą.

Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia i rozwiodą się bez orzekania o winie sąd zwróci powodowi kwotę 300 PLN ze Skarbu Państwa oraz nakaże zwrot kwoty 150 PLN od strony przeciwnej.

W tym przypadku prosty rachunek pokazuje, iż rozwód będzie kosztował każdą ze stron 150 PLN.

Jeśli jednak małżonkowie będą domagali się orzeczenia rozwodu z winy – małżonek przegrywający będzie zobowiązany do zwrotu stronie wygrywającej kwoty 600 PLN.

Formułując pozew rozwodowy możemy także żądać zabezpieczenia naszych roszczeń. Jeśli takie żądanie zawrzemy już w pierwszym piśmie procesowym, za takie zabezpieczenie nie ponosimy opłaty.

Ile wynoszą koszty Pełnomocnika?

Jeśli zdecydujemy się na to, aby w procesie rozwodowym reprezentował nas profesjonalny pełnomocnik będziemy musieli pokryć koszty jego pracy. Zaczynają się one od kilkuset złotych.

Na koszty składają się osobiste rozmowy z pełnomocnikiem, tworzenie pism procesowych, koszty wydruków, korespondencji, a także koszty osobistego stawiennictwa pełnomocnika na rozprawie.

Decydując się na udział w postępowaniu radcy prawnego lub adwokata będziemy mieli pewność dotrzymania terminów sądowych oraz zrozumienia zobowiązań, które nakłada na nas sąd. 

Niewątpliwie podczas rozprawy warto mieć obok kogoś, kto rozumie zawiłości prawa i potrafi prawidłowo reagować na zachowania osób będących na sali sądowej.

Każda sprawa wyceniana jest indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania.


Skontaktuj się z kancelarią lub skorzystaj z porady prawnej online.